Колку често се будите уморни и без енергија за секјдневните задачи кои од вас се очекуваат? Адитивите во намирниците, алкохол и никотин, препаратите за чистење во домаќинството, инсектицидите и хербицидите – се’ се тоа отрови кои телото ги поднесува поради малите количини на кои секојдневно сме изложени. Меѓутоа, долгорочното делување може да има поинакви ефекти.

Отровите се насобираат во вашето тело, кај некои луѓе повеќе кај некои помалку и тоа е неизбежно.

Loading...

Ова се основните знаци кои укажуваат дека вашето тело е полно со отрови:

Хроничен умор

Доколку спиете по 8 часа секоја ноќ и сеуште имате потешкотии и чувствувате замор во текот на денот, отровите во организмот можеби се проблем за тоа. Причина за тоа е преоптеретеноста на телото кое се обидува да ги исфрли отровите.

Физиолошки потреби

Колку почесто одите во тоалет, толку повеќе токсини има во вашиот организам! Сепак, ова не треба да ве уплаши, бидејќи на тој начин се исфрлаат. Во спротивно се враќаат во крвотокот и можат да направат големи проблеми. Затоа треба почесто да пиете вода и чаеви, за да обезбедите празнење на цревата барем еднаш дневно.

Проблеми со килограмите

Доколку постои големо количество на токсини во организмот, може да дојде до зголемување на телесната тежина. Доколку јадете здраво и имате физика активност, а сепак не можете да изгубите килограми, причината за тоа може да е хормоналниот дисбаланс кој што се случува во вашето тело. Затоа, потребен ви е режим на исхрана кој ќе го стимулира телото да ги исфрли отровите.

Непријатен здив

Иако грижата за забите и редовното четкање влијаат најмногу на здивот, насобирањето на отровите во телото исто влијае. Проблеми со варењето и неправилна функција на црниот дроб можат да предизвикаат лош здив, бидејќи вашиот црн дроб не може да ги ослободи токсините од организмот.

 

 

 

 

Промени на кожата

Осип, акни и црвенила на кожата се знак за присуство на отрови во телото. Други проблеми со кожата кои можеби значат дека има отрови во вашето тело се егземата, потечените очи и псоријазата.

Болки во мускулите

Ако не можете да ги повторите вежбите кои сте ги правеле до вчера, повторно размислете дали причината треба да ја побарате во токсините. Ова особено се однесува ако болките во мускулите кои се јавуваат иако не сте направиле некој посебен напор.

 Проблеми со дигестивниот систем

Кога во вашето тело ќе се насоберат отрови, вашиот дигестивен систем има тешкотии при вршењето на функциите. Вашиот дигестивен тракт станува помалку ефикасен што придонесува за неправилно отстранување на отровите. Исто така тоа коже да резултира со нарушен имунолошки систем и замор.

 

ДОКОЛКУ ИМАТЕ БИЛО КОЈ ОД ОВИЕ СИМПТОМИ, ПРОЧИТАЈТЕ ГИ СЛЕДНИТЕ СОВЕТИ КОИ БИ МОЖЕЛЕ ДА ВИ ПОМОГНАТ.

 

 

 

 

1. Чај од глуварче, магдонос, коријандер, кантарион, коприва.
2. Пијте многу вода – тоа ќе помогне во исфрлањето на токсините од телото
3. Вежбајте барем 30 минути дневно. Вежбањето ја поттикнува циркулацијата и исфрлањето на токсините од телото
4. Потрудете се во исхраната да внесете повеќе пробиотици, што значи: јогурт, кефир, комбуха чај, мисо супа.
5. Секогаш чистете го јазикот кога ги миете забите.
6. Вежбајте длабоко дишење – внесуваме секојдневно доста токсини низ белите дробови.
7. Користете само природни производи за кожа кои во себе не содржат мириси, сулфати, парабени и други токсични состојки.
8. Органската храна е најздрава, затоа јадете таква секогаш кога имате можност за тоа.

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here