Го сруши рекордот за најдолго седење во кутија полна со лед

Австрискиот атлетичар Јозеф Коберл го сруши светскиот рекорд за најдолго седење во кутија полна со лед.

На 10 Август во Виена, Австрија тој во кутијата полна со лед помина повеќе од два часа а на себе носеше само костим за капење. Точното време на рекордот е 2:08:47 со што  Јозеф Коберл го сруши рекордот од 2014. И воедно постави нов светски рекорд.

Loading...

Не е прв пат Коберл да седи повеќе време во мраз. Тој неодамна го направи истото во телевизиско шоу „Барбара Карлич“ каде беше во мраз еден час. Откако успешно го комплетираше тој предизвик, тој реши да го сруши и светскиот рекорд.

Досегашниот рекорд за најдолго време поминато во кутија со мраз е 1 час 53 мин. 10 секунди а го постигна Јин Сонгао (Кина) во Хиамен, Фуѓен, Кина на 4 септември 2014 година.

Јин Сонгао 4 септември 2014 година.

Откако го сруши рекордот и го оствари предизвикот, Коеберл изјави дека тој би можел да издржи уште во кутијата со лед но едноставно немало потреба.

Настанот се случил на 10 Август во Виена Австрија.

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here