Долго време бевме на врвот но гласовите од публиката го урнаа сонот: Холандија прва, Македонија 8 место на Евровизија 2019

Иако после гласовите од жирито Македонија беше на 2. место, сепак, гласовите од публиката од телевоутингот беа пресудни и нашата Тамара Тодевска го освои осмото место на овогодинешниот Евросонг во Израел.

Тамара со песната „Proud“ и го донесе највисокиот пласман на Македонија на Евровизија. Честитки до целиот тим! 

Loading...

Од телевоунтигот Тамара доби само 59 поени, што не беше доволно да се искачи повисоко на рејтингот. На крајот Македонија заврши со 295 поени.

На Евросонгот победи Холандија, кој и пред настапот беше главен фаворит.

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here