Овој напиток има богат состав на хранливи намирници, витамини, влакна и минерали, успешно гo елиминира вишокот килограми, го намалува крвниот притисок и го зајакнува имунитетот.

Еве како да го направите сами…

Loading...

Потребни состојки:

• 4 средни моркови

• 2,5 центиметри корен од ѓумбир

• 2 лимони (излупени)

• 2 чешниња лук

• 1 супена лажичка јаболков оцет

Начин на подготовка:

Ставете ги состојките во соковник. Сокот консумирајте го два дена, три пати на ден, а остатокот чувајте го во фрижидер, но не подолго од 3 дена.

Морковот ги зајакнува крвните садови и срцевиот мускул, го намалува нивото на лошиот холестерол и спречува мозочен удар, атеросклероза и проширени вени.

Ѓумбирот е моќен антиинфламатор. Коренот може да ги ублажи болките во мускулите, го намалува крвниот притисок, го храни мозокот со кислород и е богат со витамините од групата Б, како и аскорбинска киселина. Ја забрзува циркулацијата на крвта и го подобрува метаболизмот.

Лимонот е извор на витамин Ц, го подобрува имунитетот и игра клучна улога во формирање на колаген.

Лукот е клучна состојка на овој моќен сок. Тој е природен антибиотик кој се користи за лекување на инфекции, а познат е и во борбата против канцер.

Јаболковиот оцет е моќен еликсир богат со минерали и ензими како и витамини. Помага во подобрената работа на дигестијата и го регулира нивото на шеќер во крвта.

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here