Ова е најмоќната фотографија до сега направена од Галичка свадба. Дали се ова идните Младоженци од Галичник ?

Од вчера сум во голема дилема ,си викам дали ја имав таа среќа -чест -да ги фотографирам идните – Младоженци – од Галичник.
Јадеше кроасан и на него му даваше


Незнам можеби ,би ми било мило ако тоа се случи за дваесетина години.

Loading...

Од вчера сум во голема дилема ,си викам дали ја имав таа среќа -чест -да ги фотографирам идните – Младоженци – од…

Gepostet von Orce Stojcevski am Montag, 16. Juli 2018

Статус и фотографија на  Орце Стојчевски објавен во групата MACEDONIA – Foto Stories.

Галичка свадба е настан што треба да го види секој Македонец. За конечно да му се разјасни што е толку посебно, зошто галичани се такви какви што се и на крајот на краиштата зошто е толку позната, па за неа да доаѓаат од секаде. Годинава таа се случи изминатиов викенд на 15 јули.

Во духот на вековната традиција им е исполнета желбата на младите Тања Лепческа и Златко Димовски  својата љубов да ја крунисаат во Црквата Свети Петар и Павле со галичка свадба.

Инаку, неодамна според „Њујорк тајмс“ и светски познатото списание „Нешнл џиографик“, Глачичка свадба беше прогласена за најтрадиционален свадбен фестивал во Европа.

 

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here