Храна против нервоза!


Кога сме под стрес, често јадеме претерано, особено големи количини на мрсна и слатка храна. Но, иако таквата храна помага краткорочно да се чувствуваме подобро, сепак подоцна таа не само што ги покачува нашите килограми, туку и предизвикува други проблеми.

Затоа, ви препорачуваме храна која всушност вистински ќе ја уништи нервозата.

Портокали

Ова јужно овошје богато со витамин Ц е одлично и за уништување на нервозата, покрај спречувањето на настинките и грипот. Тоа помага во намалување на лачењето на кортизолот (хормон на стресот) и намалување на крвниот притисок, кој се покачува секогаш кога сме бесни и нервозни.

Авокадо

Авокадото е вистински дар од природата. Без оглед на тоа колку е вкусно, тоа е суперхрана, која овозможува Б витамин – кој го намалува стресот.

Loading...

Постои одлична причина зошто нашите мајки ни даваа чаша млеко пред спиење. Тоа е богато со витамините Б2 и Б12 што помага брзо да се релаксираме.

Спанаќ

Спанаќот е богат со магнезиум кој помага во регулирање на нивоата на кортизол и опуштање на мускулите.

Овесни снегулки

Освен тоа што се здрави, овесните снегулки помагаат во лачењето серотонин –хормонот на среќата.

WordPress.com

Like it? Share with your friends!

54 shares

What's Your Reaction?

Cry Cry
0
Cry
Cute Cute
0
Cute
Damn Damn
0
Damn
Dislike Dislike
0
Dislike
Like Like
0
Like
Lol Lol
0
Lol
Love Love
0
Love
Win Win
0
Win
WTF WTF
0
WTF

Comments

comments