24 C
Skopje
Friday, April 26, 2019

Грип или први знаци на морбили – како да се препознаат симптомите?

Скопје се соочува со епидемија на морбили a oд денеска важи мерката со која се воведува забрана за носење на сите невакцинирани деца од...

Домашни евтини третмани против целулит

Статистичките податоци кои велат дека 90% од жените страдаат од целулит не треба да нè охрабрат да седиме со скрстени раце и да се...

Зошто пивото е здраво за вас?

И покрај генерално лошата репутација поврзана со алкохолот, поточно со неговата прекумерна конзумација, во пивото всушност има низа природни антиоксиданси и витамини кои можат...

Храна против нервоза!

Кога сме под стрес, често јадеме претерано, особено големи количини на мрсна и слатка храна. Но, иако таквата храна помага краткорочно да се чувствуваме...

Златна крв: Најретката крвна група на светот

Златната крв е нешто слично како благородната сина крв, но иако има кралско место во медицината, нејзините носители немаат кралско потекло. Златната крв, всушност,...

Предизвик за слабеење во Шпанија: Жителите се зарекле дека до 2020 ќе ослабнат вкупно...

Градот Нарон во северозападниот дел на Шпанија си зададе голем предизвик – до почетокот на 2020. година неговите жители мора да ослабнат 100 тони. Шунка...

Напитоци што не треба да се пијат при дехидратација

Во летните периоди често може да се дехидрира, посебно кога температурите „соборуваат светски рекорди“. Поради тоа е важно да се внесува доволно течности, но –...

Зачин што ефикасно го намалува високиот крвен притисок

Доколку ве мачи крвниот притисок, дефинитивно мора да ги промените навиките во исхраната и пред се да го намалите внесувањето на сол и маснотии...

Треба ли да пиеме вода додека јадеме?

На телевизиските емисии за здрава храна, „експертите“ често велат дека е забрането да се јаде и да се пие во исто време. Некои „експерти“...

Се препорачува топол чај за време на жешките летни денови

Многу луѓе поради жештините на летото го губат својот апетит и тоа влијае негативно на нивната благосостојба во текот на денот. Сепак, постојат некои...

Stay connected

1,338FansLike
6,210FollowersFollow
4,350FollowersFollow
96FollowersFollow

Latest article

Како мажите носеле шорцеви во 1970-тите – Фото Галерија

Кратките панталони се кратки. Затоа се викаат кратките панталони (шорцеви). Но, машките кратки панталони во 70-тите се кратки на едно ново ниво,...

Овој пар засади над 2 милиони дрвја и направи животните да се вратат во...

Поради интензивното уништување на шумите, секоја година губиме илјадници хектари шума, предизвикувајќи многу животни да ги загубат своите живеалишта. За жал, само...

Декорирајте ги велигденските јајца со помош на кокосово масло и зелка. (Видео)

Видео туторијал како да ги декорирате велигденските јајца со помош на кокосово масло и зелка...