16.1 C
Skopje
Thursday, July 18, 2019

Грип или први знаци на морбили – како да се препознаат симптомите?

Скопје се соочува со епидемија на морбили a oд денеска важи мерката со која се воведува забрана за носење на сите невакцинирани деца од...

Домашни евтини третмани против целулит

Статистичките податоци кои велат дека 90% од жените страдаат од целулит не треба да нè охрабрат да седиме со скрстени раце и да се...

Зошто пивото е здраво за вас?

И покрај генерално лошата репутација поврзана со алкохолот, поточно со неговата прекумерна конзумација, во пивото всушност има низа природни антиоксиданси и витамини кои можат...

Храна против нервоза!

Кога сме под стрес, често јадеме претерано, особено големи количини на мрсна и слатка храна. Но, иако таквата храна помага краткорочно да се чувствуваме...

Златна крв: Најретката крвна група на светот

Златната крв е нешто слично како благородната сина крв, но иако има кралско место во медицината, нејзините носители немаат кралско потекло. Златната крв, всушност,...

Предизвик за слабеење во Шпанија: Жителите се зарекле дека до 2020 ќе ослабнат вкупно...

Градот Нарон во северозападниот дел на Шпанија си зададе голем предизвик – до почетокот на 2020. година неговите жители мора да ослабнат 100 тони. Шунка...

Напитоци што не треба да се пијат при дехидратација

Во летните периоди често може да се дехидрира, посебно кога температурите „соборуваат светски рекорди“. Поради тоа е важно да се внесува доволно течности, но –...

Зачин што ефикасно го намалува високиот крвен притисок

Доколку ве мачи крвниот притисок, дефинитивно мора да ги промените навиките во исхраната и пред се да го намалите внесувањето на сол и маснотии...

Треба ли да пиеме вода додека јадеме?

На телевизиските емисии за здрава храна, „експертите“ често велат дека е забрането да се јаде и да се пие во исто време. Некои „експерти“...

Се препорачува топол чај за време на жешките летни денови

Многу луѓе поради жештините на летото го губат својот апетит и тоа влијае негативно на нивната благосостојба во текот на денот. Сепак, постојат некои...

Stay connected

1,415FansLike
6,210FollowersFollow
4,350FollowersFollow
95FollowersFollow
Loading...

Latest article

Бркотница со САТАР во т.ц. Лептокарија

Сцена како од филмовите можеше да се види денеска во трговскиот ценар Лептокарија во Скопје. Маж и жена, најверојатно...

Нов рекорд во гинис за најстрмна улица на светот

Улица во северозападен Велс, која е предизвик и за најспремните пешаци и велосипедисти, и официјално е прогласена за најстрмна на светот. Форд...

Прес на ЈО: Боки 13 и Зоран Милевски побарале 8 милиони евра од сведокот...

Како што кажа обвинителката за организиран криминал Вилма Рускоска, првоосомничениот го искористил своето влијание кај јавен обвинител зел 1,5 милиони евра од...

Ликот на компјутерски гениј кој беше кастриран зошто бил геј, ќе биде на нова...

Алан Туринг, англиски математичар и компјутерски научник кој по Втората светска војна беше осуден според застарени хомофобични закони, ќе се најде на...