12.9 C
Skopje
Tuesday, October 15, 2019

100 годишна старица ја открива тајната на долговечноста: 6 чаши Џин Тоник!

Тајната за долг живот се крие во еден пијалок. Барем така верува Мабел Џексон, 100 годишна старица која живее во Суфолк, Англија. На прашањето која...

Јапонците се рекордери за должината на животен век. Еве зошто…

Јапонците се апсолутни рекордери во должината за животен век. Покрај тоа за нив се смета дека се најслабиот народ, бидејќи само 3 % од...

Намирници кои овозможуваат подобро сексуално задоволство

Додека мажите во тек на сексуален однос доживуваат оргазам, кај некои жени тој многу често изостанува. Храната исто така влијае на сексуалното задоволство, т.е....

Што ќе се случи ако секој ден јадете мед и цимет?

Луѓето со векови користат мед и лимон, а овие производи особено се популарни во традиционалната кинеска медицина и Ајурведата, индиски систем на лекување. Медот...

Лекување со вода

Во Јапонија денес е многу популарно пиењето вода на гладен стомак, веднаш по будење. Полека, овој тренд се шири насекаде по светот, па дојде...

Српски биохемичар ги урива митовите за здрава храна

На својот блог српскиот биохемичар проф.др.Зоран Вујчиќ ги демаскира сите измами за здравата храна и „чудотворните“ лекови против рак Колку пати сте слушнале за овие...

Воздухот во Скопје повторно загаден, измерени над 600 микрограми

Во изминативе два дена воздухот во главниот град беше загаден, а највисоки вредности на ПМ10 честички беа измерени во Лисиче – 629 микограми на...

Алергија на полен: Како да се заштитите од поленовиот прав?

Пролетта носи уживање за многу луѓе кои со задоволство ги исполнуваат белите дробови со пријатниот мирис на расцутените дрвја, но на околу третина од...

Ризикот од лед улични сијалици

Откако ЛЕД уличното осветлување почна да се омасовува низ американските градови, Американската медицинска асоцијација седна да направи посериозна студија која на крај ги потврди...

Читањето книги го менува мозокот

Истражувачите веќе докажале во минатото дека читањето стимулира многу различни делови од мозокот. Во едно истражување на пример, се докажало дека кога се читаат...

Stay connected

1,465FansLike
6,210FollowersFollow
4,350FollowersFollow
99FollowersFollow
Booking.com

Latest article

Поздрав од колешка до Некст Тајм: Аман веќе, пуздер ги направивте песнине – или...

,,Да напоменам, објавава нема врска со политика туку само со музика и уметноста на изведување. И не е личен напад туку општа...

Мартинијан победник на Макфест 2019 (аудио – видео)

Во конкуренција на 30 изведувачи, на 34. издание на Макфест Мартинијан Кириловски ја освои првата награда од 5.000 евра за композицијата...

Некст тајм извадесва нову песму за познату Јовку Кумановку

„Некст тајм“ го промовираше новото видео за обработката на познатата македонска песна „Прошета се Јовка Кумановка“. Промоцијата беше во петок...

ПОЧНА ДА СЕ ГРАДИ ПРВИОТ ДИНО ПАРК ВО СКОПЈЕ

Во скопската Зоолошка градина денеска почна да се гради првиот Дино парк - тематски парк со забавно-едукативен...