20.8 C
Skopje
Thursday, June 20, 2019
Home Македонија

Македонија

Лесново станува гео-парк, втор на Балканот

Општина Кратово и Општина Пробиштип денес 23.01.2019 година во Штип потпишаа Согласност кон  Договорот за изработка на апликација за номинирање на Лесново за Гео-парк,...

Деведесет и двајца меѓу кои и жени утре ќе учествуваат во традиционалното фаќање на...

Деведесет и две лица досега се пријавени за учество во традиционалното спуштање на крстот на 19 јануари на Богојавление – Водици во Вардар во центарот...

„Скопска” со нов дизајн, во текот на годината и корекции во системот за наплата

ЈСП Скопје пушти во продажба електронски картички „Скопска“ со нов дизајн. Нов дизајн имаат и двата вида картички, персонализирани и неперсонализирани. Цената и функционалноста...

Тони Михајловски и Миленко Неделковски  ќе се гонат кривично поради статуси на Фејсбук

Пред два дена јавното обвинителство поднесе обвинение против актерот и член на Извршниот комитет на ВМРО-ДПМНЕ, Тони Михајловски поради закани кон новинарот Бранко Тричковски. Основното...

Зар некој може да те замени? 11 години без Тоше Проески!

16 октомври, 2007 година. Веста одекна морничаво и злокобно, оставајќи пустош во срцата ширум Балканот. Нашата најголема ѕвезда згасна. Македонија и Балканот денеска се сеќаваат...

Се одржа „Шопска свадба 2018″ – Невестата на коњ а младоженецот накитен со пари

Во кратовското село Куклица вчера се одржа манифестација „Шопска свадба“. Членови на културно-уметнички друштва од Куманово и Кратово со сценска адаптација ја презентираа традиционалната...

Средношколец од Струга освои бронза на Светската олимпијада за геонауки во Тајланд

Средношколецот Александар Стојчески од Струга освои бронзен медал на Светската олимпијада за геонауки што се одржа во Тајланд. Неговиот ментор, проф д-р Ивица Милевски од...

Друг пејач причина за разделбата на Ирена и Орце

Фолк пејачката Ирена Спасовска и нејзиниот долгогодишен партнер, новинарот Орце Гелевски се разделија, пишува порталот 7дена.мк. По 13 годишна врска во која невенчано живееја...

Таа е најбогатата пејачка на светот, но за неа не сте ни слушнале

Пејачката и поранешната мисица Кирсти Бертарели се најде на листата на најбогати жени на светот. Нејзиното богатство се проценува на 9.88 милијарди долари, а светските...

Еден загинат, четворица повредени на патот Гостивар -Кичево

Страшна сообраќајна несреќа попладнево се случи на патот Гостивар-Кичево,  во која според неофицијални информации едно лице го загубило животот а 4 се повредени . Сообраќајната...

Stay connected

1,407FansLike
6,210FollowersFollow
4,350FollowersFollow
96FollowersFollow
Loading...

Latest article

НЕМА ДА ВЕРУВАТЕ НА ОЧИТЕ (и не е баш за верување) СЕ ТОПАТ автомобили...

На социјалните мрежи се споделуваат фотографии од стопени делови на автомобили поради високите температури кои во Кувајт го достигнаа максимумот незабележан досега...

Општина Чаир ке урива диви кафулиња во Скопската чаршија

Општина Чаир најави дека ќе урива диви летни тераси во Старата скопска чаршија. Од Општината испратиле решенија за отстранување на нелегалните градби...

Совршен бронзен тен со овој „природен чадор за сонце“

Не сите имаат совршен тен на кожата, сите ние помалку или повеќе користиме бројни препарати со кои можеме да ги прикриете...

Хороскопски знаци на кои љубовните вештини, им се речиси вродени

И додека некои се трудат и работат на своите љубовни вештини, на овие хороскопски знаци тоа им е речиси вродено.